CIEKAWOSTKI

DNA, kwas deoksyrybonukleinowy, od zawsze był instrukcją dla życia, zawierającą plany dla różnych struktur chemicznych i zarządzającą ich produkcją. Teraz naukowcy z Chin stworzyli coś na kształt komputera opartego na DNA, który może być bardziej uniwersalny niż wcześniejsze modele.

22.09.2023

Domowe testy genetyczne – co to jest? Testy DNA online na przykładzie tellmeGen. Omówienie i interpretacja. Oglądaj na : https://youtu.be/WQM4DgqdJHY

16.02.2023

Zapraszam na najnowsze porównanie testów genetycznych dostępnych w języku polskim. Tutaj porównuję testy "wszystko w jednym" w cenie do 2000zł

26.01.2023

Ludzki mikrobiom wpływa na skuteczność i bezpieczeństwo szerokiej gamy powszechnie przepisywanych leków. Projektowanie metod medycyny precyzyjnej, które uwzględniają metabolizm drobnoustrojów, wymagałoby skalowalnego modelowania obliczeniowego z rozdzielczością szczepów i cząsteczek. Naukowcy opublikowali analizę 7302 szczepów, która obejmuje degradację leków i możliwości biotransformacji 98 leków.

20.01.2023

W Polsce jedna firma oferuje cały odczytanie całego genomu człowieka. Firmy oferują też sekwencjonowanie całego eksomu ( badanie WES zamiast WGS ) czyli sekwencjonowanie części kodujących wszystkich znanych (ok. 23 tysięcy) genów człowieka.  Sekwencjowanie WGS u naszych partnerów nie dość posiada lepsze usługi towarzyszące to jeszcze  jest ponad 6 razy tańsze.

22.11.2022

Poniżej nasz filmik o tym jak zacząć poznawać własne geny. Informacje dla początkujących. Przegląd możliwości jakie daje sekwencjonowanie całego genomu - odczyt kompletnego DNA. Objaśnienie działania narzędzi do badania pochodzenia, wpływu wariantów na cechy, zdrowie, itp. Od genomiki do genetyki. 

07.10.2022

Nagroda Nobla za odkrycia dotyczące genomów wymarłych hominidów i ewolucji człowieka. Otrzymał ją Svante Paäbo.

Ludzkość zawsze intrygowała swoje pochodzenie. Skąd pochodzimy i w jaki sposób spokrewnieni z tymi, którzy byli przed nami? Co nas, Homo sapiens, odróżnia od innych hominidów?

Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej hominida, Denisowianina. Co ważne, Pääbo odkrył również, że nastąpił transfer genów z tych wymarłych hominidów do Homo sapiens po migracji z Afryki około 70 000 lat temu. Ten starożytny przepływ genów do współczesnych ludzi ma dziś znaczenie fizjologiczne, na przykład wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje.

Przełomowe badania Pääbo dały początek zupełnie nowej dyscyplinie naukowej; paleogenomika. Ujawniając różnice genetyczne, które odróżniają wszystkich żyjących ludzi od wymarłych homininów, jego odkrycia stanowią podstawę do zbadania tego, co czyni nas wyjątkowymi ludźmi.

Źródło: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2022/press-releaseInformacje, artykuły ze świata genomiki, genetyki, bioinformatyki, biohackingu. Ciekawostki o których nie powie Ci genetyk

Iława 2022 - ∞