Kiedy powstanie Genomiczna Mapa Polski ?

Kiedy powstanie Genomiczna Mapa Polski?

To mapa to specjalistyczna infrastruktura bioinformatyczna tworzona w ramach projektu Europejskiego Centrum Bioinformatyki i Genomiki. Będzie się ona składać z bazy danych pochodzących z sekwencjonowania 5 tys. pełnych ludzkich genomów Polaków, baz pochodnych i narzędzi bioinformatycznych do analizy genomów.

Elementami Genomicznej Mapy Polski będą, między innymi Polski Genom Referencyjny – genom referencyjny, stworzony na podstawie bardzo szczegółowej analizy genomów 30 osób i Mapa Zmienności Genetycznej.

Planowany termin zakończenia realizacji projektu to grudzień 2023 r. Koszt szacowany był na 105 mln złotych, przetarg rozstrzygnięto w 2019. Czyli średnio wychodzi 21tys zł za jeden genom.

Jak napisali w marcu 2022 twórcy projektu "Gdy rozpoczynaliśmy tworzenie GMP średnia cena sekwencjonowania i analizy pojedynczego genomu w Polsce wynosiła około 20 000 zł. Dla porównania, centra genomiczne na świecie standardowo wykonywały tego typu analizy za około 6 000 zł. W tamtym momencie cena sekwenatora stosowanego w analizach całogenomowych wynosiła około 50 mln zł."

W polecanej przez nas firmie koszt odczytania całego genomu, wraz z dodatkowymi informacjami i dostępem do narzędzi badawczych jest kilkanaście razy mniejszy.

Źródło informacji: https://portal.ichb.pl/genomiczna-mapa-polski / https://portal.ichb.pl/trwa-realizacja-projektu-w-ramach-ktorego-powstaje-genomiczna-mapa-polski