Zieleń chroni nasze komórki. Wpływ przyrody na długość telomerów

Zieleń wokół nas chroni nas na poziomie komórkowym. Telomery.

Nowe badania pokazują, że tereny zielone – roślinność w ogrodach, parkach i przestrzeniach publicznych naszej okolicy – korzystnie wpływają na kluczowy marker genetyczny związany z ekspozycją na stres.

Markerem, o którym mowa, są telomery – sekcje powtarzającego się DNA znajdujące się na końcach chromosomów, które chronią je przed uszkodzeniami. Z każdym podziałem komórki telomery w tych komórkach stają się nieco krótsze. Kiedy telomery skracają się do tego stopnia, że komórka nie może się podzielić, komórka umiera.

Telomery są ważnym wskaźnikiem biologicznego wieku, czyli tego, jak bardzo nasze komórki są zużyte. Wielu czynników, takich jak stres, wpływa na tempo skracania się naszych telomerów.

Do badania wykorzystano dane z Ogólnokrajowego Badania Zdrowia i Odżywiania (NHANES) z lat 1999–2002, reprezentujące zdrowie populacji USA. Badacze przeanalizowali dane 7 827 osób, oceniając m.in. długość ich telomerów i miejsce zamieszkania. Ocenili także ilość terenów zielonych w okolicach tych osób i jak wpływała ona na długość ich telomerów.

Uwzględnili także czynniki mogące zakłócić wyniki, takie jak styl życia, historię chorób czy używki. Dodatkowo zidentyfikowano inne zmienne środowiskowe, które mogły wpływać na długość telomerów, np. jakość powietrza.

Wyniki były jasne – im więcej zieleni w okolicy mieszkańców, tym dłuższe były ich telomery. To dotyczyło wszystkich, niezależnie od rasy, statusu ekonomicznego, czy byli palaczami czy pili alkohol.

Jednak, jak podkreśla autor badań, "Gdy uwzględniliśmy inne cechy każdej dzielnicy – zanieczyszczenie powietrza, segregację czy 'deprywację' – pozytywny wpływ terenów zielonych praktycznie zanikał. Innymi słowy, choć tereny zielone wydają się chronić długość telomerów, szkodliwość innych czynników niweluje tę ochronę."

Źródło: https://phys.org/news/2023-10-greener-neighborhoods-usat-cellular.html