Maszyna do druku szczepionek mRNA i archiwizowania danych w DNA?

Maszyna do druku szczepionek i archiwizowania danych w DNA? Możesz postawić ją sobie na biurku.

Znana firma doradcza Boston Consulting Group przewiduje, że wielkość globalnej biogospodarki do końca dekady wyniesie 30 bilionów dolarów. Jednym z czynników szybkiego wzrostu było zmniejszenie kosztów i czasu realizacji sekwencjonowania DNA. Odczytywanie DNA pozwoliło rozszyfrować ludzki genom i utorowało drogę do medycyny spersonalizowanej.

Telesis Bio (dawniej Codex DNA) wypuściło swój nowy system pomagający w laboratoriach biologii komórkowej i syntetycznej. Ta maszyna robi dwie rzeczy. Po pierwsze drukuje DNA czy mRNA według naszego projektu. Krótkie kawałki do 1800 par zasad. Następnie je klonuje czyli wkłada do większego kawałka kodu genetycznego, który jej dostarczymy. Może też łączyć większą ilość wydrukowanych fragmentów. Czyli możemy sobie edytować geny mikrobów, wydrukować opracowaną przez siebie, czy ściągniętą z internetu szczepionkę lub przygotować terapię genową. Oczywiście nie jest to takie łatwe ale ten system to kolejny krok do uproszczenia biotechnologii. Na podobne maszynki w sklepie za rogiem poczekamy kilkanaście lat choć, z uwagi na współpracę firmy z Pfizerem, tego rodzaju urządzenia mogą wcześniej pojawić się w ośrodkach zdrowia. Właśnie do druku szczepionek.

System używa klonowania Gibsona (ang. Gibson assembly). Do archiwizacji danych w DNA niestety jeszcze słabo się nadaje z uwagi na niewielką długość drukowanych łańcuchów kodu ale do edukacji w tym obszarze jak najbardziej.

Cena takiego urządzenia to prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy dolarów. Poprzednia wersja, z 2015 - BioXp 3200 , kosztowała $50 000.

Źródło informacji i zdjęć. https://codexdna.com/products/bioxp-system/bioxp-9600-system/