Wirus z większą pojemnością na dane

W wirusie mającym więcej  DNA możemy zakodować więcej danych, które zaczną być wykonywane po dotarciu do organizmu. W ten sposób możemy tworzyć lepsze terapie genowe. Wyścig o zwiększenie dostępnej pamięci w wirusach właśnie się zaczyna. Jako że, ta pamięć napotka w końcu naturalne ograniczenia,  kolejnym krokiem mogą być konsorcja mikroorganizmów dostarczające do komórek instrukcje i skanujące je w czasie rzeczywistym*

Wirus przenoszący większe ilości DNA może przyspieszyć terapie genowe

Zmodyfikowany wirus, który może przenosić nawet 20 razy więcej DNA niż istniejące wirusy stosowane w terapiach genowych, może umożliwić dokonywanie złożonych zmian w komórkach.

Zmodyfikowany wirus zabijający bakterie, znany jako fag, może dostarczać do komórek ludzkich znacznie większe ilości DNA niż jest to możliwe przy użyciu obecnych technik. Ta zdolność może prowadzić do znaczącego postępu w terapiach komórkowych i genowych, umożliwiając bardziej zaawansowane zmiany w komórkach za jednym razem.

Zmodyfikowany wirus może przenosić nici DNA o długości do 171 000 par zasadowych - około 20 razy więcej niż największe istniejące wirusy stosowane w terapiach genowych. Oprócz tego DNA może przenosić ponad 1000 innych cząsteczek, takich jak RNA i białka.

Coraz więcej terapii polega na modyfikowaniu komórek wewnątrzlub na zewnątrz organizmu, ale dostarczenie niezbędnych składników do komórek pozostaje ogromnym wyzwaniem.

Na przykład niektóre osoby cierpią na schorzenie, które powoduje postępujące osłabienie mięśni, zwane dystrofią mięśniową Duchenne'a, spowodowane mutacjami w genie dla białka o nazwie dystrofina. Prace nad opracowaniem terapii genowych dla tego schorzenia napotykają trudności związane z faktem, że do wytworzenia pełnowymiarowego białka dystrofiny potrzebne jest DNA o długości około 11 000 par zasadowych - więcej, niż mieści się w istniejących wirusach.

Źródło: https://www.newscientist.com/article/2376118-virus-that-carries-huge-amounts-of-dna-could-advance-gene-therapies/


* Poniżej koncepcja skanera ciała opartego na konsorcjach bakterii, delegujących zadania wirusom budującym maszyny w środku komórek. (COHORT BODY SCANNER) Można to oczywiście wykorzystać także do dostarczania terapii genowych.