Najczęściej zadawane pytania

Świat się zmienia więc jeśli czegoś nie wiesz światowa wiedza stoi przed tobą otworem.  Dlatego też w naszym FAQ nie będziemy próbować streszczać całej genomiki. Na naszej stronie znajdziesz natomiast aktualne ciekawostki. Postaramy się także przybliżyć mniej jasne czy bardzo ważne zagadnienia.

Materiałów na temat genomiki/genetyki pełno jest np. na YouTube, dużo na Wikipedii czy w wielu innych miejscach. Jak coś jest niejasne dopytaj ChatGPT( https://chat.openai.com/chat ), a gdy mówi niejasno, poproś aby uprościł. Nawet po polsku. 

Dlaczego warto zlecać odczyt genomu w USA?

W Polsce sekwencjonowanie całego genomu, jako usługi dla osób prywatnych, nie jest popularne. Do tego takie badanie kosztuje powyżej 10000zł. Istnieją tańsze oferty sekwencjonowania eksonów (obszarów kodujących białka) i , w niektórych przypadkach, części intronów. Jednak takie badanie wykonane w Polsce jest też kilkukrotnie droższe niż w USA. Jeżeli wykonujemy badanie dla celów edukacyjnych i naukowych, warto rozważyć oferty z USA. Natomiast badania zlecone przez lekarza wykonujemy we wskazanym przez niego laboratorium.  Na zdjęciu przykładowa oferta firmy działającej w Polsce.

Czy w Iławie przyjmuje genetyk? Czy można w Iławie zrobić badania genetyczne?

Według informacji na 4.2024, w Iławie nie przyjmuje genetyk. Najbliższa poradnia genetyczna znajduje się w Olsztynie. Do poradni dla dorosłych terminy są za dwa miesiące, do dziecięcej za trzy miesiące. Obie poradnie genetyczne mieszczą się w szpitalach na ul. Żołnierskiej. 

W Iławie można pobrać materiał genetyczny do badania w laboratorium diagnostycznym. Można też, na miejscu zrobić polecany przez nas test predyspozycji genetycznych w Iławie. Wystarczy zamówić, a pocztą przyjdzie zestaw do pobrania próbki DNA z wewnętrznej części policzka lub śliny. Następnie odsyłamy zestaw pod wskazany adres laboratorium.

Kiedy w Polsce zaczęła się genomika personalna?

Usługi genomiczne dla klientów detalicznych w Polsce zaoferowano w roku 2011 na portalu http://www.mojgenotyp.pl Odczytywanie genomu zlecane było laboratoriom w USA. Badano predyspozycje genetyczne i genealogię. 

Jaka jest cena sekwencjonowania całego genomu? (badanie WGS)

W Polsce koszt sekwencjonowania całego genomu to około 12 500zł. Za granicą można takie badanie zlecić nawet za około 300 EUR/USD ( mniej niż 1500zł ) dodatkowo zyskuje się dostęp do raportów czy narzędzi badawcych. Czas oczekiwania na wyniki sekwencjonowania całego genomu to nawet kilkanaście tygodni.

Co to są domowe testy genetyczne? Na ile są one dokładne?

Domowe testy genetyczne, zwane też konsumenckimi testami genetycznymi , testami DNA online, testami rekreacyjnymi to badania własnych genów do których próbkę można pobrać w domu. Najczęściej za pomocą zebrania próbki patyczkiem z wacikiem, z wewnątrz policzka lub za pomocą splunięcia do próbówki. 

Następnie próbka odsyłana jest do laboratorium gdzie następuje odczytanie naszego DNA i interpretacja wyników. Wyniki najczęściej dostępne są w postaci raportów w pdf lub interaktywnie, na stronie www dostawcy. 

Taki test służy najczęściej do celów edukacyjnych i hobbystycznych. Badany jest duży zakres genów, a klient, w zależności od dostawcy i wybranych opcji, otrzymuje najczęściej informacje o :

W zależności od dostawcy badany jest cały genom (całe ludzkie DNA osoby) lub tylko część genów. Ilość opisanych predyspozycji w teście wacha się od kilkudziesięciu do kilkuset.

Z uwago na mniejszą dokładność, testy domowe nie służą do jednoznacznego wykluczenia/potwierdzenia predyspozycji do danej choroby. 

Z drugiej strony, istnieją też domowe testy, gdzie odczyt robiony jest z pokryciem x 100, co jest wartością w dolnej granicy testów klinicznych.  Średnio, w laboratoriach, przy odkrywaniu rzadkich wariantów w BRCA pokrycie to wynosi x kilkaset (PDF) Clinical testing of BRCA1 and BRCA2: A worldwide snapshot of technological practices (researchgate.net). W przytoczonym dokumencie widać również że do badania klinicznego i konsumenckiego wykorzystuje się zazwyczaj tą samą technologię NGS (Next Generation Sequencing, zwaną też MPS - Massive Parallel Sequencing), Już niewiele laboratoriów korzysta jedynie z sekwencjonowania Sangera.

  


Czy domowe testy genetyczne są legalne w Polsce/Europie?

Nie istnieją obecnie europejskie przepisy dotyczące badań DNA. Rekreacyjne testy genetyczne oferowane online konsumentom są dozwolone w Polsce jak i w kilku krajach europejskich, takich jak Dania, Cypr, Finlandia, Niemcy, Włochy, Luksemburg lub Holandia, ale są zabronione w Portugalii i Francji. Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie - Polska. Odczyt 15.02.2023 https://konsument.gov.pl/aktualnosci/testy-dna-online/


Co warto wiedzieć przed zrobieniem testów genetycznych?

Wyniki testów pokazujące predyspozycje do chorób mogą stanowić istotne obciążenie psychiczne dla osoby która je otrzymała. Przed zrobieniem testów należy zapoznać się z przykładowymi wynikami testów i zrozumieć ich interpretację. Szczególnie narażone na stres związany z wynikami mogą być narażone osoby młodsze, dlatego należy głęboko przemyśleć ewentualne pokazywanie wyników osobom niepełnoletnim.

Jeśli chcesz sam/sama zdecydować już teraz o wyborze odpowiedniego  testu dla siebie, to na tej stronie znajdziesz nasze sugestie oparte na monitoringu rynku: Domowe Testy Genetyczne DNA 

Genomik.pl - porównujemy ceny, zakres domowych testów genetycznych DNA. U nas możesz wybrać najlepsze laboratorium z oferty wielu usługodawców i uzyskać zniżki na usługi.