USA nakłada zakaz inwestycyjny na chińską firmę genomiczną

Chińska firma genomiczna została wpisana na listę firm w których nie wolno inwestować amerykańskim podmiotom. Chodzi o powiązania firmy z chińską armią. W tej firmie miały być odczytywane geny tysięcy Polaków.

Mowa tu o firmie BGI Genomics Co Ltd , która prowadzi ogromny bank danych genów i ma umowy na sekwencjonowanie DNA z firmami z rynku zdrowia i uniwersytetami na całym świecie.

BGI opracowało swoje testy prenatalne we współpracy z chińskim wojskiem i używało zebranych danych genetycznych do szeroko zakrojonych badań nad cechami populacji.

„Departament jest zdeterminowany, aby podkreślić i przeciwdziałać strategii fuzji wojskowo-cywilnej Chińskiej Republiki Ludowej, która wspiera cele modernizacyjne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej poprzez zapewnienie jej dostępu do zaawansowanych technologii i wiedzy specjalistycznej nabywanych i rozwijanych przez firmy, uniwersytety i programy badawcze, które wydają się być podmiotami cywilnymi” – oświadczył Pentagon.

W tej firmie miało być odczytywane DNA tysięcy Polaków w ramach projektu Genomicznej Mapy Polski (GMP II).

Jednak po interwencji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymano tą transakcję ( https://cyfrowa.rp.pl/biotechnologia/art18943801-polskie-geny-nie-trafia-do-chinskiego-laboratorium )

Autorzy projektu twierdzą że obecnie badanie wszystkich genomów oparte jest wyłącznie o zasoby Polskie ( https://portal.ichb.pl/trwa-realizacja-projektu-w-ramach-ktorego-powstaje-genomiczna-mapa-polski/ )

Nie zmienia to jednak faktu że, jak szacuje Komitet Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN , w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się ok. 100 000 kompletnych polskich genomów. Nad zawartymi w nich wrażliwymi danymi osobowymi nie ma żadnej kontroli. (https://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Chiny-posiadaja-ok-100-000-polskich-genomow-Komitet-Genetyki-Czlowieka-PAN-alarmuje,224764,2.html)

Do zbierania danych genetycznych wykorzystano pandemię. W stanowisku Komisji powiedziane jest wprost, że w ostatnim roku w 30 krajach świata Chińczycy otworzyli ponad 80 laboratoriów Covid-19, oferując testy diagnostyczne i pozyskując stosowne informacje. Zebranie największej i najbardziej zróżnicowanej bazy danych genomów człowieka daje Chiną dominację na rynku farmaceutyków, diagnostyki medycznej oraz broni biologicznej.

Źródło części informacji i zdjęcia: https://www.reuters.com/business/us-adds-chinas-bgi-genomics-drone-maker-dji-investment-ban-2022-10-07/

07.10.2022