Zidentyfikowano 117 genów które mogą przyczyniać się do powstawiania cukrzycy typu drugiego

Zidentyfikowano 117 genów które mogą przyczyniać się do powstawiania cukrzycy typu drugiego. 40 z nich nie znaliśmy do tej pory.

Niedawne badanie cukrzycy typu 2 przyjrzało się profilom genetycznym ponad 180 000 osób. Chociaż naukowcy są świadomi pewnych czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, jednym z głównych pytań jest to, jaką rolę odgrywa genetyka. Naukowcy z USA i Anglii współpracowali, aby przeanalizować profile DNA tysięcy osób o różnym pochodzeniu. W ten sposób nie tylko zidentyfikowali nowe geny, które przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu 2, ale także zbliżyli się o krok do opracowania genetycznej oceny ryzyka tej choroby.

Chociaż istnieje wiele badań dotyczących cukrzycy typu 2, znaczna część z nich była skupiona przede wszystkim na ludziach mających europejskich przodków. Szacowane ryzyka obliczane na danych ludzi o jednym rodowodzie często nie przenoszą się dobrze na osoby z bardzo odmiennym pochodzeniem. Włączenie do bazy różnych przodków pomaga nam zrozumieć mechanizmy ryzyka, poprawiając prawdopodobieństwo zastosowania udanej terapii. Naukowcy uzyskali dostęp do danych z innych badań, aby stworzyć konsorcjum Diabetes Meta-Analysis of Trans-Ethnic Association Studies (DIAMANTE). Przeanalizowali dane genetyczne 180 834 osób z cukrzycą typu 2 i porównali je z danymi 1 159 055 osobami bez cukrzycy.

Naukowcy umieścili ludzi w 1 z 5 grup:

  • pochodzenie europejskie (51,1%);

  • pochodzenie wschodnioazjatyckie (28,4%);

  • pochodzenie południowoazjatyckie (8,3%);

  • pochodzenie afrykańskie (6,6%);

  • i pochodzenie latynoskie (5,6%).


Porównując DNA osób z cukrzycą typu 2 z osobami bez niej, naukowcy byli w stanie zidentyfikować ponad 200 miejsc w kodzie genetycznym, które były istotne pod względem rozwoju choroby.

W tym badaniu zidentyfikowano 237 regionów genomowych, które są związane ze zmienionym ryzykiem cukrzycy typu 2 i prawie 100 celów opartych na dowodach, które są priorytetowe dla kolejnych etapów rozwoju terapii.

Naukowcy zidentyfikowali również geny, które mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy typu drugiego.

Więcej na ten temat po linkiem (ang.) https://www.medicalnewstoday.com/articles/type-2-diabetes-new-study-identifies-40-more-genes-linked-to-the-disease