Wyszukiwanie słów kluczowych w danych zapisanych w DNA
Firma Catalog Technologies ogłosiła "historyczny przełom" w tworzeniu systemów przechowywania informacji na DNA. W swoich doświadczeniach udowodnili możliwość szybkiego równoległego wyszukiwania danych zapisanych w DNA. Praca z DNA jest powolna, ale Catalog znalazł sposób na przyspieszenie tych procesów. W przyszłości oznacza to pojawienie się nośników informacji o niespotykanej dotąd gęstości zapisu, miliony razy lepszej niż współczesne odpowiedniki.
Catalog przeprowadził doświadczenie, w którym pokazał możliwość zapisywania sporej ilości danych w DNA i wyszukiwania ich za pomocą słów kluczowych. Na przykład duży, 17000-słowy fragment "Hamleta" Szekspira został zapisany w DNA w pilotażowej fabryce firmy. Dane te nie podlegały żadnemu przetwarzaniu, włączając indeksowanie. Zapis i wyszukiwanie słów kluczowych trwały tylko kilka minut, co wcześniej wydawało się niemożliwe. System znalazł wszystkie wystąpienia szukane słowa. Ze względu na to, że procesy chemiczne prowadzące do reakcji z DNA są w swojej istocie równoległe, nie ma znaczenia, ile danych jest przetwarzanych: 17 000, 170 000 czy 17 milionów.
Wyszukiwanie nie imponuje szybkością: 17 000 słów średnio z 5 znakami to zaledwie 472 bajtów/s. Ale to dopiero początek. Firma w tym roku nawiązała partnerstwo z gigantem na rynku przechowywania danych - Seagate.