Ręka zrobiona z DNA. Gdy złapie wirusa to się świeci.

Dłoń zbudowana z DNA świeci się po wykryciu wirusa. To biologiczny robot w nanoskali.

Ta mała dłoń wykonana z DNA posiada zginane palce, które mogą chwytać małe obiekty, takie jak nanocząsteczki złota czy wirusy.

Xing Wang z Uniwersytetu Illinois i jego koledzy skonstruowali  tę dłoń za pomocą metody zwaną origami DNA, w której długa, pojedyncza nić DNA jest "spinana" przez krótsze fragmenty DNA, które łączą się z określonymi sekwencjami na dłuższej nici. Ta metoda pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów, od map Ameryki do wirujących nanoturbin. 

Cztery palce nanodłoni są połączone z "dłonią", tworząc krzyżowy kształt, gdy dłoń jest otwarta. Każdy palec ma zaledwie 71 nanometrów długości (nanometr to miliardowa część metra) i trzy stawy, podobnie jak palec człowieka.

Badacze przeprowadzili szereg eksperymentów, aby pokazać, do czego mogą być wykorzystywane te dłonie. Aby wykazać ich zdolność chwytania, dodali pasma komplementarnego DNA do cząsteczek złota o rozmiarze od 50 do 100 nanometrów, a palce były w stanie je chwycić.

W kolejnym teście, do palców dodano dodatkowe fragmenty DNA, które wiążą się z białkiem kolczastym wirusa SARS-CoV-2. Nanodłonie mogły "chwycić" wirusy, a te, które zostały schwytane, nie były w stanie zainfekować rosnących w hodowli komórek.

Wang i jego koledzy opracowali również nanodłonie, które fluorescencyjnie reagują po związaniu się z określonym wirusem, co może pomóc w wykrywaniu takich patogenów. Obecnie badamy możliwość wykorzystania tych urządzeń do dostarczania leków do komórek. - mówi Wang.


Źródło tekstu i grafiki: https://www.newscientist.com/article/2375054-nanoscale-robotic-hand-made-of-dna-could-be-used-to-detect-viruses