Powiedz jakie chcesz białko a sztuczna inteligencja je opracuje

Europejski startup Cradle opracował narzędzie do opracowywania białek za pomocą prostych komend określających jaki efekt chcemy uzyskać. Pomysł podobny jest do programów graficznych opartych o sztuczną inteligencję jak DALL-E.

Projektowanie białek to branża warta wiele miliardów dolarów: przewiduje się, że rynek osiągnie 3,9 miliarda dolarów do 2024 r., napędzany w dużej mierze przez farmaceutyki oparte na białkach. Ale rynek może być jeszcze większy: istnieje ogromny potencjał przejścia się na inne obszary biologii syntetycznej, gdyby tylko udało się ułatwić projektowanie niestandardowych białek . Sposób, w jaki obecnie odbywa się inżynieria białek, polega na próbach i błędach w laboratorium, a typowy wskaźnik sukcesu w spełnieniu specyfikacji projektowych wynosi mniej niż 1%. Aby zwiększyć szanse na sukces, biolodzy mogą używać narzędzi programowych, takich jak Rosetta lub AlphaFold, do przewidywania struktury białka na podstawie jego sekwencji. Białka zaczynają się jako ciągi aminokwasów, które składają się w kształty 3D, takie jak origami. Ale przewidywanie wzoru fałdowania jest niezwykle złożonym problemem, a program taki jak Rosetta wymaga lat szkolenia i tysięcy komputerów do działania.

Obecnie trwają zapisy na wczesny dostęp do aplikacji.


https://www.forbes.com/sites/johncumbers/2022/11/17/startup-cradle-lets-you-design-custom-proteins-by-just-typing-in-a-prompt/