Mutacja w genie może odmłodzić serce o dekady.

Mutacja w jednym genie może odmłodzić serce o dekady. Wykazano, że gen przeciwstarzeniowy odkryty w populacji stulatków cofa wiek biologiczny serca o 10 lat. Przełomowe badanie, opublikowane w Cardiovascular Research przeprowadzone przez naukowców z University of Bristol i MultiMedica Group we Włoszech, może być podstawą potencjalnych terapii dla pacjentów z niewydolnością serca.

Kojarzone z wyjątkową długowiecznością, nosiciele zdrowych zmutowanych genów, jak ci żyjący w niebieskich strefach planety (Sardynia, Okinawa, Ikaria), często dożywają 100 lat lub więcej i pozostają w dobrym zdrowiu. Osoby te są również mniej podatne na powikłania sercowo-naczyniowe. Naukowcy finansowani przez British Heart Foundation uważają, że gen pomaga zachować młode serca, chroniąc je przed chorobami związanymi ze starzeniem się, takimi jak niewydolność serca.

Naukowcy opisują skuteczność genu/białka LAV-BPIFB4 w poprawie procesów homeostatycznych w starzeniu się serca. Odkrycia te otwierają drogę do wykorzystania LAV-BPIFB4 do odwrócenia spadku wydolności serca u osób starszych.

https://bristol.ac.uk/news/2023/january/anti-aginggene.html