Kuzynka premiera przyznaje nagrody. Wraz z ludźmi z Facebooka i Google

Już po raz jedenasty Nagrody Przełomu ( Breakthrough Prize ), znane jako „Oskary Nauki”, wyróżniają najlepszych naukowców na świecie. Każda nagroda wynosi 3 miliony dolarów i jest przyznawana w dziedzinie nauk przyrodniczych, podstaw fizyki i matematyki. Ponadto każdego roku początkującym naukowcom przyznaje się do trzech nagród "New Horizons in Physics", do trzech "New Horizons in Mathematics" oraz do trzech "Maryam Mirzakhani New Frontiers Prizes". Laureaci biorą udział w uroczystej ceremonii wręczenia nagród, która ma uczcić ich osiągnięcia i zainspirować kolejne pokolenie naukowców. W ramach programu uroczystości angażują się również w program wykładów i dyskusji.

Nagrody Przełomu ufundowali Sergey Brin, Priscilla Chan i Mark Zuckerberg, Julia i Yuri Milner oraz Anne Wojcicki i są sponsorowane przez założone przez nich fundacje. Zwycięzców wybierają komisje selekcyjne złożone z poprzednich laureatów nagrody przełomu w każdej dziedzinie.

Anne Wojcicki to założycielka firmy 23andMe zajmującej się genomiką personalną i biotechnologią. Firma najbardziej znana jest z testów DNA przeprowadzanych w celu badania przodków klienta. Anne Wojcicki jest również kuzynką premiera Morawieckiego choć ten częściej wspomina o Susan Wojcicki, szefowej YouTube.

W tym roku nagrody przyznano:

Clifford P. Brangwynne, Uniwersytet Princeton, Instytut Medyczny Howarda Hughesa i Laboratorium Biologii Morskiej

Anthony A. Hyman, Instytut Biologii Molekularnej i Genetyki im. Maxa Plancka

Za odkrycie fundamentalnego mechanizmu organizacji komórkowej za pośrednictwem rozdziału faz białek i RNA na kropelki cieczy bez błon.

_

Demis Hassabis, DeepMind

John Jumper, DeepMind

Za opracowania metody głębokiego uczenia sztucznej inteligencji, która szybko i dokładnie przewiduje trójwymiarową strukturę białek na podstawie ich sekwencji aminokwasowej.

-

Emmanuel Mignot, Wydział Medyczny Uniwersytetu Stanforda

Masashi Yanagisawa, Uniwersytet Tsukuba

Za odkrycie, że narkolepsja jest spowodowana utratą niewielkiej populacji komórek mózgowych, które wytwarzają substancję pobudzającą przebudzenie, torując drogę do opracowania nowych metod leczenia zaburzeń snu.

Więcej na stronie fundatora: https://breakthroughprize.org/News/73