Firma chce przywrócić do życia ptaki Dodo.
Firma chce przywrócić do życia ptaki Dodo
Colossal Bioscience ogłosiło wcześniej, że chce zrekonstruować mamuty i wilki tasmańskie Po zebraniu dodatkowych 150 mln. dolarów firma ogłosiła także chęć rekonstrukcji drontów dodo, które wymarły w XVII wieku.
W 2002 paleogenetyk Beth Shapiro znalazła całe mitochondrialne DNA ptaków dodo i odkryła że najbliższymi ich krewnymi są gołębie - Nikobarczyki zwyczajne. W 2022 ogłosiła że jej zespół zrekonstruował cały genom tego wymarłego ptaka.
Technicznie rzecz biorąc, gatunek można wskrzesić przez sklonowanie DNA z pozostałej komórki. W tym przypadku jest to niemożliwe do osiągnięcia, głównie dlatego, że nie można znaleźć pozostałego, całego DNA. Większość programów deekstynkcji ma na celu odtworzenie wymarłego zwierzęcia za pomocą edytowania genomu blisko spokrewnionego żyjącego gatunku w celu replikacji genomu gatunku docelowego. Zmodyfikowany genom zostałby następnie wszczepiony do komórki jajowej tego pokrewnego gatunku aby się rozwijał.
Jednym z największych wyzwań w rekonstrukcji dodo jest problem genomiki ptaków. W przypadku ssaków proces ten jest podobny do tego, który zastosowano przy tworzeniu owcy Dolly, pierwszego na świecie zwierzęcia, które udało się sklonować z dorosłych komórek. Ale, jak mówi Shapiro, „nie możemy klonować ptaków”. Klonowanie wymaga dostępu do komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia, ale jeszcze nie zapłodniona. „Nie ma dostępu do ptasiej komórki jajowej w tym samym czasie rozwojowym, co u ssaka” – wyjaśnia. Colossal Biosciences bada proces ekstrakcji ptasich pierwotnych komórek rozrodczych (primordial germ cells - PGC) z ptasich jaj. Jeśli proces zadziała, PGC z gołębi zostaną tak zmanipulowane, aby ostatecznie wykształcić z nich ptaka dodopodobnego. Ostateczna wersja dodo wyłoni się z gołębia, który został zaprojektowany tak, aby był jego wielkości.
Niestety wraz z wymarciem dodo straciliśmy też zachowania które przekazywane są przez rodziców i stado. Tego już nie da się odtworzyć.
Ptak dodo stał się symbolem wymierania gatunków. Termin "martwy jak dodo" wszedł na stałe do języka angielskiego (ang. as dead as a dodo).
Od roku 1500 straciliśmy ponad 160 gatunków ptaków.
Współzałożycielem firmy Colossus Bioscience jest genetyk z Uniwersytetu Harvarda prof. George Church , współtwórca kursu biologii syntetycznej na MIT, dostępnego globalnie i bezpłatnie dla zainteresowanych na całym świecie. Kurs zaczyna się za kilka dni, a poprzednia edycja (2022) opisane jest pod linkiem: https://kurpiecki.blogspot.com/2022/05/sow-kilka-po-semestrze-studiowania.html
Zapisy na obecny kurs (2023) są objaśnione tutaj: https://twitter.com/davidsunkong/status/1618688412734857216
Źródło: https://www.scientificamerican.com/article/tech-company-invests-150m-to-bring-back-the-dodo/